on 12 Mart 2012.

         

          I. Dönem Burdur Milletvekili de olan milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan İstiklal Marşı, Türk Milleti’nin istiklalini, kurtuluş destanını ölümsüzleştiren bir eserdir. Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi, 12 Mart 1921 gününde, İstiklal Marşı'nı milli marşkabulederek, yeni ve bağımsız Türk Devleti'nin kuruluşu yolunda önemli bir adım atmıştır.

          Şanlı Bayrağımızla birlikte bağımsızlığımızın en önemli simgelerinden olan İstiklal Marşı, özlü dizeleriyle yurttaşlarımızı ortak düşünce ve duygularda buluşturmakta, birlik ve dayanışmamızı güçlendirmektedir.

O şiir bir daha yazılamaz. Onu kimse yazamaz. Onu ben de yazamam. Onu yazmak için o günleri görmek, o günleri yaşamak lazım. O şiir artık benim değildir. O milletin malıdır. Allah, bir daha bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın

           Mehmet Akif Ersoy, “ O şiir bir daha yazılamaz. Onu kimse yazamaz. Onu ben de yazamam. Onu yazmak için o günleri görmek, o günleri yaşamak lazım. O şiir artık benim değildir. O milletin malıdır. Allah, bir daha bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” diyerek, onu Türk Milletine armağan etmiştir.

           Milletçe aynı kararlılıkla, İstiklal Marşımızda en güzel ifadesini bulan ortak değerler ve amaçlar etrafında birleşerek, daha iyi, daha mureffeh bir gelecek için azimle, inançla çalışmaya devam edeceğiz. Bugün hepimize düşen en büyük görev, geçmişte gösterilen çabaların anlam ve öneminin bilincine vararak, atalarımızın emaneti olan yurt topraklarına sahip çıkmak, Cumhuriyetimizi sonsuza değin yaşatmaktır.
          

           İstiklâl Marşı’mızın TBMM tarafından milli marş olarakkabul edilişinin yıldönümünde, başta Büyük Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını, Birinci Meclis üyelerini ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve minnetle anıyoruz."